20 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 20 грудня, вшановуючи Амвросія, дівчата у давнину організовували цікавий обряд, який називали «трусити груші». Зібравшись в одній з осель, кожна з них приміряла на себе дванадцять одежин і одягала найзручнішу. Та дівчина, якій не діставалося одягу за розміром, прив’язувала спідницю ззаду до попереку і йшла «трусити груші». Вилазила на вербу і трусила її. Коли дівчата знизу питали, що вона трусить, дівчина відповідала: «Груші». І тоді, збираючи сухі гілочки, що падали з верби, їй відказували: «Це не груші, а хлоп’ячі душі». Після цього дівчата йшли додому, і якій з них снився цієї ночі хлопець, та протягом року і мала вийти заміж.

За церковним календарем 20 грудня вшановують святого Амвросія.

Амвросій народився в 340 році в Галлії, де його батько був правителем. Рано позбувшись матері, був відданий на виховання сестрі. Здобув гарну освіту, а тому став правителем двох областей. Справу свою знав, був милостивий і справедливий, за що люди любили його. Пізніше став єпископом – боровся з аріанською єрессю і язичництвом.

Ідолопоклонники обурювалися, Амвросій заспокоював їх, а коли імператор Феодосій наказав стратити неслухняних, святий звинуватив його в жорстокості. Правитель наказу свого не скасував, але приїхав до Амвросія, щоб причаститися Святих Тайн. Преподобний не пустив імператора до причастя. Феодосій покаявся і тоді був удостоєний честі Божої.

Святий Амвросій помер в 397 році і в його честь сьогодні відзначається народне свято 20 грудня – Абросим.

Іменинники 20 грудня:
Іван, Антоній, Павло, Нил, Амвросій.

20 грудня народились:

1807 – Лозинський Йосип Іванович – етнограф, мовознавець, публіцист, діяч українського національного відродження.
1855 – Амвросій Ждаха – український художник, графік, майстер акварельної мініатюри. Першим з українських графіків розпочав працю над комплексним оформленням «Кобзаря» Тараса Шевченка. У творчому доробку – робота над ілюструванням «Нового завіту», «Іліади» та «Одіссеї» Гомера, «Слова про Ігорів  похід».
1856 – Олексій Гіляров – український письменник, філософ, педагог. У Київському університеті створив блискучу школу філософів і психологів (В.Асмус, Г.Якубаніс,  П.Блонський, І.Огієнко).
1958 – Микола Петренко – заслужений працівник культури України (1993), директор (з 1986) та художній керівник (1986—2015) Київського академічного театру ляльок, «голос» київського метрополітену (пом. 21 червня 2016).
1974 – Василь Сліпак “Міф”   український оперний співак, соліст Паризької національної опери, волонтер, учасник бойових дій під час війни на Сході України у складі добровольчих формувань (загинув від кулі снайпера 29 червня 2016).
Василь Сліпак став першим добровольцем, якого визнала офіційна влада. Його смерть стала поштовхом для змін в Україні: після загибелі Сліпака в Україні було прийнято нове законодавство, що стосувалося добровольців: їх прирівняли до воїнів Збройних сил.

20 грудня відзначають:

  • Міжнародний день солідарності людей.

Події 20 грудня:

1637 – після капітуляції реєстровців під Боровицею гетьман нереєстрового запорізького козацтва Павлюк полонений поляками; страчений у Варшаві в березні 1638.
1753 – у Петербурзі видано царський указ про ліквідацію митного кордону між  Гетьманщиною та рештою Російської імперії.
1803 – США формально стали власниками території Луїзіана, придбаної у Франції  (відповідний договір підписали Томас Джефферсон і Наполеон Бонапарт; за $15 млн. США отримали територію площею 2.1 млн км²).
1860 – після обрання республіканця Авраама Лінкольна президентом Південна Кароліна стала першим штатом, що залишив США і став основою для утворення нової держави, Конфедеративних Штатів Америки. До Південної Кароліни згодом приєднались ще п’ять рабовласницьких штатів півдня США, що стало приводом до початку громадянської війни між Північчю і Півднем.
1868 – у Львові засноване українське товариство «Просвіта».
1880 – у Нью-Йорку на Бродвеї загорілися перші електричні вогні. Вулиця отримала другу назву – Великий Білий Шлях.
1892 – інженери Александр Браун і Джордж Стіллман з американського містечка  Сіракузи (шт. Нью-Йорк) отримали патент на пневматичні автомобільні шини. До цього шини робилися з монолітної гуми.
1906 – вперше «Кобзар» Тараса Шевченка виданий російською мовою.
1912 – Лондонською конференцією послів і Лондонським мирним договором, укладеним після першої Балканської війни, була визнана незалежність Албанії.
1917 – у більшовицькій Росії створено державний репресійний орган – Всеросійську надзвичайну комісію для боротьби з контрреволюцією і саботажем, комісію очолив ініціатор її створення Фелікс Дзержинський.
1938 – американський інженер російського походження Володимир Зворикін, співробітник компанії Westinghouse Electronic Corporation запатентував два революційних пристрої — кінескоп та іконоскоп.
1938 – у СРСР впровадили трудові книжки.
1961 – у Північній Ірландії відбулася остання смертна кара.
1966 – утворений Чечельницький район Вінницької області.
1970 – після масових страйків, демонстрацій і зіткнень робітників з поліцією в північних містах Польщі, після підвищення на початку грудня цін на харчові продукти та одяг пішов у відставку перший секретар ЦК Польської компартії Владислав Ґомулка.
1984 – компанія Bell Labs оголосила про завершення розробки мегабітного чипу пам’яті, який міг зберігати більше мільйона біт електронних даних — вчетверо більше, ніж існуючі на той час чипи.
1989 – XX з’їзд Компартії Литви прийняв Декларацію про самостійність партії та про її вихід зі складу КПРС.
1991 – незалежність України визнали Киргизстан та Туркменістан.
1995 – встановлено дипломатичні відносини України з Боснією і Герцеговиною.
1999 – згідно з домовленостями із Португалією під юрисдикцію Китаю перейшла португальська колонія Макао — остання європейська колонія в Азії.
2000 – парламент Великої Британії схвалив клонування людини, але винятково в медичних цілях.
2000 – у Нідерландах ухвалений закон, що дозволяє одностатеві шлюби.

Чи знаєте ви, що:

Ваша підсвідомість розумніша за Вас. Або, принаймні, могутніша. В одному з досліджень людям демонструвалася складна картинка. Потрібно було, не думаючи, вказати на те, що дослідники мали на увазі. Більшість учасників цієї групи відразу справилася із завданням. Іншій групі запропонували спочатку подумати та лише тоді дати правильну відповідь. І що? Повний провал, хоча для розв’язання задачі давалося декілька годин.

Молитва позитивно впливає на діяльність мозку. Під час молитви інформація сприймається людиною, оминаючи розумові процеси й аналіз, тобто, людина віддаляється від реальності. У цьому стані (як і під час медитацій) в мозку виникають дельта-хвилі, що зазвичай фіксуються у немовлят в перші шість місяців їх життя. Можливо, саме тому люди, які часто моляться, рідше хворіють і швидше одужують.

Регулярна робота мозку дозволяє запобігти його захворюванню. Дослідження показують, що регулярна робота мозку дозволяє запобігти розвитку важкого захворювання – синдрому Альцгеймера. Інтелектуальна активність викликає виробництво додаткової тканини, що заміняє хвору. При цьому вивчення чогось нового, як і заняття незвичним видом діяльності – найкращий спосіб  розвивати  мозок.