30 серпня: це цікаво знати

Posted by

У народі 30 серпня називали Мирона-вітродува, оскільки цього дня зазвичай дули сильні вітри.

Була у дня й інша назва – «вдова помочі». Наші пращури 30 серпня допомагали сиротам та вдовам. Наприклад, жали хліб, молотили снопи, удобрювали ґрунт, рубали дрова тощо.

Вважалося, що з Мирона починається листопад. Першими починають скидати листя берези, потім липи, в’язи і черемхи. Крім того, господині 30 серпня намагалися вирізати пагони малини, які цього року вже принесли свої плоди. Підживлювали ґрунт.

За церковним календарем 30 серпня шанують пам’ять святого Мирона, який був пресвітером в Ахаї. Походив Мирон зі знатного роду, але при цьому був дуже лагідний, ніколи не хизувався ні грошима, ні своїм походженням. Відомо, що одного разу місцевий ігемон Антипатр відправився в християнський храм, щоб заарештувати християн і піддати їх мукам. Його зустрів Мирон і став докоряти в нечистих помислах. Розгніваний пресвітер розпорядився кинути Мирона на розтерзання диким тваринам. Однак ті святого не чіпали, і Антипатр, вийшовши з себе від гніву, покінчив життя самогубством.

Народні прикмети:

  • 30 серпня починається осінній листопад (першою скидає лист береза, за нею липа, в’яз, черемха і т. д.).
  • у минулі часи помітили, якщо вранці цього дня туман і роса, то погода на Мирона буде хорошою.
  • сонце сідає в хмару – у найближчі дні буде негода.
  • останній журавель полетів – значить, на свято Покрови буде холодно.
  • гарна погода – зібраного врожаю і запасів вистачить для того, щоб перезимувати

Іменинники 30 серпня:
Уляна, Мирон, Павло, Лев, Стратон, Пилип.

30 серпня народились:

1883 – Дмитро Донцов – український літературний критик, публіцист, політичний діяч, засновник теорії українського націоналізму. Автор праці «Націоналізм».
1922 – Павло Глазовий – український поет-гуморист, сатирик. Автор поеми «Слався, Вітчизно моя!», 13 книжок сатири та гумору, 8 книжок для дітей.

30 серпня відзначають:

  • Міжнародний день жертв насильницьких зникнень.

Події 30 серпня:

1435 – в ході дводенної битви сили Свидригайла розбиті над річкою Святою. Православна і білоруська шляхта в Україні різко втратила свої позиції, українські замки займали польські гарнізони.
1481 – страчені Михайло Олелькович Слуцький і князь Гольшанський та Дубровицький Іван Юрійович після провалу змови проти Казимира Ягеллончика – хотіли вбити його і відновити Київське князівство.
1590 – Токуґава Ієясу під командуванням Тойотомі Хідейосі захопив головну цитадель Ґо-Ходзьо.
1700 – розпочалась Велика Північна війна між Московським царством та Шведською імперією.
1704 – за Нарвським договором Річ Посполита вступила в Північну війну на боці Московського царства проти Шведської імперії.
1739 – російські війська захопили турецьку фортецю Хотин (Буковина).
1813 – битва під Кульмом.
1835 – в Австралії засноване місто Мельбурн.
1836 – в Техасі засноване місто Х’юстон.
1860 – запускається перший британський трамвай.
1877 – французький винахідник-самоук Еміль Рено запатентував Праксіноскоп – прабатька мультиплікації.
1901 – Губерт Сесіл Бут запатентував пилотяг.
1919 – українські війська вибили червоноармійців з Житомира і звільнили місто.
1919 – Київська група Армії УНР на чолі з генералом Антіном Кравсом визволила  Київ.
1920 – у Празі утворено Українську військову організацію на чолі з Євгеном Коновальцем.
1940 – відбулося весілля британських акторів Лоуренса Олів’є й Вів’єн Лі.
1941 – у Львові почав діяти Український Червоний Хрест.
1991 – Азербайджан проголосив свою незалежність.
1991 – в Українській РСР заборонена Комуністична партія.
1993 – на Ейфелеву вежу піднявся 150-мільйоний відвідувач.
1999 – у ході референдума переважна більшість населення Східного Тимору  проголосувало за незалежність від Індонезії.
2010 – сталася стрілянина в Братиславі.

Чи знаєте ви, що:

Павло Глазовий двічі міг загинути на війні наглою смертю, однак двічі його рятував випадок, або, як він сам сказав, Боже провидіння.

Вперше, це сталося після одного з неочікуваних нальотів німецької авіації на аеродром, де воював Глазовий. Після бомбардування залишилось лише три літаки та щільно перекопане бомбами літовище. Серед трьох вцілілих машин була і та, на якій літав майбутній гуморист. У його підпорядкуванні служив молодий моторист – хлопчина порядний і слухняний, але трохи незібраний в роботі. Перед вильотом на інший аеродром Глазовий наказав йому провести повну заміну масла в системі двигуна. Він виконав завдання, але… забув закрутити кришку масляного бачка. Під час запуску двигуна масло за лічені секунди опинилося на фюзеляжі і кабіні пілота. Почався гамір, переполох! І тоді командир полку наказав членам штабу і технікам сідати в інший літак, а Глазового з його мотористом залишив драїти машину. Це їх і врятувало. У літака, куди сіли всі, хто вцілів після нальоту німців, раптово заглух один з двигунів і він, падаючи на землю, вибухнув. Ніхто не вижив. Так своєю незібраністю моторист врятував і себе, і Глазового.

Вдруге посланцем Небес став старший лейтенант, що вибіг зі штабної землянки саме у той момент, коли Глазовий проходив поряд. Підкликавши його, він наказав терміново евакуювати дітей з Ленінграду. Як з’ясувалося потім, евакуювали вони не дітей, а номенклатурну шайку з її сімейним потрухом. Проте, повернувшись після завдання, вони побачили, що аеродром знову вщент перекопаний німецькою авіацією. Того старшого лейтенанта Павло Глазовий більше не зустрічав у своєму полку, однак його обличчя – обличчя ангела-охоронця, назавжди залишилося у пам’яті гумориста.