9 грудня: це цікаво знати

Posted by

У народі 9 грудня відзначали зимового Георгія Переможця, якого ще називали холодним Юрієм. За однією з легенд, цього дня Георгій (Юрій, Єгор) отримав блискучу перемогу над страшним Змієм-Драконом. Проте, на відміну від травневого, з цим святом не пов’язані якісь значні обряди. Лише на Поліссі у давнину цього дня відзначали свято вовків. Селяни звечора міцно замикали стайні, не ходили до лісу та остерігалися вирушати у дорогу. А ще говорили, що який день на холодного Юрія, такою буде й зима.

За церковним календарем 9 грудня відзначають день пам’яті великомученика Георгія Переможця.

Згідно з житієм, Георгій народився в 3 столітті в Каппадокії у християнській сім’ї. Він досяг успіхів на військовій службі при імператорі Діоклетіані, але коли почалися гоніння на християн, він роздав все своє майно бідним і став перед правителем, оголосивши себе християнином.

Георгія піддали тортурам, які він стійко переніс — завдяки своїй мужності та Божій допомозі, що оберігала його від особливо страшних мук. Перед смертю він осінив хресним знаменням статую Аполлона, і всі ідоли в храмі засмутилися самі собою. Дружина імператора Олександра кинулася до ніг мученика і просила пробачити гріхи її чоловіка-тирана. І Георгій, і Олександра прийняли смерть від рук язичників.

Одним із найвідоміших посмертних чудес святого Георгія є вбивство списом змія, який спустошував землю в Бейруті. Згідно з оповідю, коли чудовиську на розтерзання віддали царську дочку, з’явився Георгій на коні і пронизав змія списом.

Іменинники 9 грудня:
Інокентій, Юрій, Яків, Олімпій.

9 грудня народились:

1858 – Микола Волкович – український хірург-новатор. Створив відому вітчизняну хірургічну школу, заснував Київське наукове товариство хірургів. Описав багато нових методів діагностики та лікування (симптом Волковича, резекція Волковича).
1863 – Борис Грінченко – український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, громадсько-культурний діяч. Автор фундаментальних етнографічних, мовознавчих, літературознавчих та педагогічних праць, історичних нарисів, перших підручників з української мови й літератури. Укладач чотиритомного тлумачного «Словаря української мови». Один з організаторів і керівників товариства «Просвіта».
1897 – Борис Тен (Микола Хомичевський) – український перекладач, педагог. Автор збірки сонетів «Зоряні сади» та низки оригінальних творів, вміщених у збірнику «Жадань і задумів неспокій». Його багатолітня праця над перекладами «Іліади» і «Одисеї» 1979 року була відзначена премією ім. М.Рильського. Чудове знання грецької, віртуозне володіння українською мовою зробили ці переклади неперевершеними. Вони до сьогодні вважаються найкращими слов’янськими  перекладами Гомера.

9 грудня відзначають:

  • Міжнародний день боротьби з корупцією.
  • Міжнародний день пам’яті жертв злочинів геноциду, вшанування їхньої людської гідності і попередження цих злочинів.

Події 9 грудня:

1905 – у Франції прийнято закон про відокремлення церкви та держави.
1909 – створений футбольний клуб «Боруссія» (Дортмунд).
1917 – у Криму створений курултай, вищий орган кримських татар.
1918 – Директорія УНР ухвалила постанову про скасування законів гетьманського уряду в галузі робітничого законодавства й відновила закон про восьмигодинний робочий день.
1948 – Генеральна Асамблея ООН ухвалила Міжнародну конвенцію про попередження злочину геноциду й покарання за нього.
1953 – американська компанія «Дженерал Електрик» оголосила про звільнення всіх комуністів.
1968 – у Сан-Франциско на професійній конференції Дуглас Карл Енгельбарт  вперше публічно продемонстрував винайдені ним або в його лабораторії  комп’ютерну мишу і гіпертекст.
1991 – Михайло Горбачов виступив проти створення СНД.
1994 – у Північній Атлантиці біля Канади зазнало аварії та затонуло суховантажне судно Чорноморського пароплавства «Сальвадор Альєнде». Двоє членів екіпажу врятовані, 7 загинуло, 22 пропали безвісти.
1997 – зробили перший телефонний дзвінок у мережі мобільного зв’язку  «Київстар».
2004 – набрали чинності ухвалені Верховною Радою України закони про зміни до Конституції та особливості проведення голосування 26 грудня на виборах президента України.
2007 – в Ялті відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку.
2011 – заявила про закриття українська студія GSC Game World, яка розробила відомі ігри S.T.A.L.K.E.R. і Козаки. S.T.A.L.K.E.R. 2, проєкти компанії були заморожені.

Чи знаєте ви, що:

«Самоук» Борис Грінченко довго не міг отримати дозволу «патентованих філологів» редагувати словник, що згодом отримав його ім’я.

Історія цього видання сягає часів першого українського літературно-мистецького журналу «Основа», що виходив у 1861–62-х роках у Петербурзі. Пантелеймон Куліш оголосив тоді про намір надрукувати український словник. І повідомив прізвища осіб, які сприяли йому в зборі матеріалу – Т. Шевченко, М. Костомаров, О. Маркович та інші.

Однак робота затрималась, а зібрані матеріали потрапили 1864 року до Києва. Тут їх почали опрацьовувати місцеві літератори й вчені. Робота над словником то жвавішала, то затихала. На кінець XIX століття вже важко було назвати когось із відомих українських діячів, котрі не внесли б своєї частки у формування картотеки (В. Білозерський, Ганна Барвінок, А. Свидницький, І. Манжура, М. Драгоманов, В. Антонович, О. Кониський, І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, П. Чубинський, М. Старицький та багато інших).

На той час Грінченко був відомий по всій Україні як громадський діяч і літератор, але він мав лише звання народного учителя та не був дипломованим ученим. Через це, а також через нетерпимість Б. Грінченка до «старих українофілів», йому не хотіли дозволяти редагування словник.

Врешті, коли час виходу наближався, а видання не було готове, більшість все ж погодилася, що Б. Грінченко «як окремий робітник не має собі тепер рівного».

І він виконав всі покладені на нього зобов’язання. До того, замість 52 тисяч слів, що за угодою з редакцією мали бути у словнику, бо «старогромадівці» наполягали на тому, щоб була використана лексика лише письменників, які увійшли в літературу не пізніше 1870 року – мовляв, пізніше мова стала «нечистою» – Грінченко використав мовне багатство всієї тогочасної України – як Східної, так і Західної.

Він додав тисячі нових слів, коментуючи їх за найавторитетнішими виданнями. І у 1907–1909 рр. 4-томний «Словарь української мови» обсягом 68 тисяч слів побачив світ. Він і до сьогодні залишається найавторитетнішим виданням серед мовознавців.